De fem regioner har i deres budgetter for 2026 afsat nettodriftsudgifter for i alt 154 mia. kr.
Det er som sædvanlig udgifter til de somatiske sygehuse, der udgør den klart største post. Her budgetteres der med udgifter for 97 mia. kr. i 2026, hvilket svarer til 63 procent af de samlede nettoudgifter.
Til sammenligning er de psykiatriske sygehuse og afdelinger budgetteret til 13. mia. kr. svarende til cirka 8 procent af regionerne samlede nettoudgifter.
Andelen har været stort set uændret siden 2019, hvor psykiatriske sygehuse og somatiske sygehuse blev adskilt i budgetterne. I alle årene siden opdelingen har psykiatrien stået for 8 pct. af de samlede regionale nettodriftsudgifter.
De næststørste poster i budgettet er almen lægehjælp med 12 mia. kr., medicin med 7 mia. kr. og speciallægehjælp med knap 5 mia. kr.
Kun små regionale forskelle
Tallene viser desuden, at der kun – trods forskelle i geografi, befolkningssammensætning og sygehusstruktur – kun er relativt små regionale forskelle i, hvor mange penge regionerne budgetterer med pr. indbygger på de fem største udgiftsposter i 2026.
På tværs af de fem regioner ligger udgifterne pr. indbygger til somatiske sygehuse, psykiatriske sygehuse og afdelinger, almen lægehjælp, speciallægehjælp og medicin i samme overordnede niveau.
Der er således kun små variationer regionerne imellem. På somatiske sygehuse budgetterer regionerne i 2026 fx med mellem cirka 14.600 og 18.200 kroner pr. indbygger. Her ligger Hovedstaden ligger lavest med 14.638 kr., mens Region Sjælland ligger højest med 18.200 kr. pr. indbygger.
På de psykiatriske sygehuse og afdelinger spænder budgetterne fra 1.820 kr. pr. indbygger i Region Midtjylland til 2.437 kr. i Region Hovedstaden. Også på almen lægehjælp ligger regionerne tæt, fra 1.797 kr. pr. indbygger i Region Hovedstaden til 2.282 kr. i Region Sjælland.
For speciallægehjælp varierer udgifterne pr. indbygger fra 618 kr. i Region Midtjylland til 995 kr. i Region Hovedstaden, mens udgifterne til medicin ligger i intervallet 1.079-1.391 kr. pr. indbygger på tværs af de fem regioner.
Flere midler til sundhed
Fælles for alle fem regioner er, at de i 2026 afsætter flere midler til sundhed end året før. Opprioriteringen ligger desuden på et nogenlunde ens niveau på tværs af landet.
Region Hovedstaden har den største procentvise stigning og forventer at bruge 4,7 procent mere på sundhed i 2026 end i 2025.
I Region Midtjylland budgetteres der med en stigning på 4,5 procent, mens Region Sjælland og Region Syddanmark begge øger sundhedsudgifterne med 4,2 procent.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.





