ODSHERRED: Der har alligevel ikke været en falsk sosu-assistent på spil i Rørvig i Odsherred, som der ellers var mistanke om onsdag, hvor det forlød sig, at en kvinde i 80'erne var blevet befamlet af en mand, der udgav sig for at være social- og sundhedsassistent. Det oplyste Midt- og Vestsjællands Politi i dets døgnrapport, hvor de også efterspurgte vidner, der havde set en mand, der passede til hans beskrivelse.
Manden, der havde kunne genkende sig selv i beskrivelsen, tog kontakt til politiet og blev afhørt. Det viser sig, at der tale om en rigtig sosu-assistent, og han kunne redegøre for, hvorfor han var forbi den ældre kvinde.
Politiet har ikke grund til at tro, at der er begået noget strafbart. I samråd med kvindens familie sker der derfor ikke yderligere i sagen, skriver politiet.
/ritzau/ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.