Alberte Bryld Burgaard er ny direktør i Rudersdal Kommune.
Rudersdal Kommune

Ny direktør i Rudersdal kommer fra Ishøj

Med ansættelsen af Alberte Bryld Burgaard som direktør for områderne Social Indsats, Kultur og Erhverv, Sundhed og Forebyggelse bliver kommunens direktion fuldtallig.

RUDERSDAL: Byrådet i Rudersdal har på sit møde onsdag besluttet at ansætte Alberte Bryld Burgaard som ny direktør for områderne Social Indsats, Kultur og Erhverv, Sundhed og Forebyggelse samt de frisatte plejehjem, oplyser kommunen.

Alberte Bryld Burgaard tiltræder 1. april og kommer fra en stilling som direktør i Ishøj Kommune, hvor hun har haft ansvar for en bred portefølje af velfærdsområder. Hun har før det gennem en årrække varetaget forskellige leder- og cheffunktioner i socialforvaltningen i København.

Det var et enigt ansættelsesudvalg, som pegede på hende som det stærkeste match til direktørposten.

- Alberte kommer med stærke kompetencer og en dyb forståelse for, hvordan vi udvikler velfærden i tæt dialog med både borgere, medarbejdere og civilsamfund, siger borgmester Ann Sofie Orth (K).

Med nyansættelsen bliver direktionen i Rudersdal fuldtallig. Den består ud over Alberte Bryld Burgaard af kommunaldirektør Birgitte Lundgren, vicekommunaldirektør Thomas Bille og direktør for de tekniske områder Christian Bruhn Rieper.

dotn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/ny-direktoer-i-rudersdal-kommer-fra-ishoej

GDPR