VEJLE: Det er ikke kun i asiatiske storbyer, at borgere samles udendørs til fælles morgengymnastik. Det samme er tilfældet i Vejle, hvor Idræt i dagtimerne i tre år har tilbudt gratis morgengymnastik på stranden. Fremmødet har ofte været over 100 deltagere, og derfor udvides tilbuddet nu til to steder i byen.
- Vi har lavet en rigtig fin aftale med biblioteket i Vejle. De sørger for scene og lyd, og vi sørger for instruktørerne og rundstykkerne. De har yderligere givet os mulighed for, at vi i tilfælde af dårligt vejr kan flytte op i deres foredragssal, fortæller leder af Idræt i dagtimerne Vejle, Lars Damgaard.
Erfaringen er, at omkring hver tredje fremmødte ikke dyrker andre former for motion. Gymnastikken er for både unge og ældre, og bagefter er der hygge og mulighed for køb af kaffe og rundstykke.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.