dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Sjællands egen ambulancetjeneste har svært ved at levere nok ambulancer

KORT NYT
16. SEP 2025 7.16

SJÆLLAND: Hver dag mangler der omkring fire ambulancer i Region Sjælland, viser regionens seneste opgørelse. Det er særligt hos regionens egen ambulanceoperatør, Ambulance Sjælland, at der er problemer, selvom man har set en forbedring i forhold til sidste år, skriver Beredskabsinfo

Ambulancedriften i Region Sjælland er delt mellem Ambulance Sjælland, der skal stille med 31 ambulancer, og Falck, der skal stille med 33. Men der har altså været en række udfordringer hos Ambulance Sjælland. I 3. kvartal i 2024 kunne man kun bemande 25,1 ambulancer i gennemsnit ud af de krævede 31. I 4. kvartal nåede man op på et gennemsnit på 28,5, men det faldt igen til 28,0 i 1. kvartal i år og nu ned på 26,8 bemandede ambulancer i 2. kvartal i år. 

Omvendt har Falck mindst bemandet alle de krævede 33 ambulancer siden 3. kvartal 2024, og i 2. kvartal 2025 leverede Falck i gennemsnit 33,6 ambulancer. I den seneste afrapportering til regionspolitikerne oplyser Region Sjælland ikke om forskellen mellem de to ambulanceoperatørers efterlevelse af kravene, men udelukkende en opgørelse af det samlede antal af stillede ambulancer. 

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/sjaellands-egen-ambulancetjeneste-har-svaert-ved-at-levere-nok-ambulancer

GDPR