MIDTJYLLAND: Færre patienter med covid-19 betyder, at skadestuen på Aarhus Universitetshospital nu kan flytte tilbage til sin normale placering. Fra kl. 8 i morges flyttede skadestuen tilbage til sin normale placering ved Indgang J3.
Det skyldes, at hospitalet har nu så få patienter, der skal undersøges og behandles for covid-19, at disse opgaver kan klares som en del af den almindelige drift. Hele hospitalet er ved at vende tilbage til normal drift som før covid-19, og det betyder også, at skadestuen skal flytte tilbage til sine eksisterende rammer.
Hospitalet opretholder dog en akut covid-19 klinik i skadestuens lokaler til patienter med symptomer, der skal undersøges og behandles for covid-19. Her er en seperat indgang pga. smittefare.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.