SJÆLLAND: Sjællands distriktspsykiatri er begyndt at arbejde med den såkaldt F-ACT metode og delt ind i 22 teams, som dækker forskellige lokalområder i regionen. Det er regionsrådets udmøntning af finanslovsmidler til psykiatrien, som får regionen til at indføre den nye arbejdsmetode.
Den skal give en mere fleksibel, udgående og opsøgende behandling til patienter i perioder, hvor de har større behov for støtte. Alle teams sammensættes tværfagligt, så patienterne får mulighed for kontakt til sygeplejersker, terapeuter, socialrådgivere, psykologer og læger, som sammen bidrager til behandling af høj kvalitet. Det skal gøre det tværsektorielle samarbejde, der er omkring en psykisk syg patient, bedre.
- Det vil sammen med nye medarbejdere, som kan styrke samarbejdet med patientens omgivelser, for eksempel pårørende og kommunale støtteforanstaltninger, medvirke til at give patienterne en rigtig god oplevelse af behandlingen i psykiatrien, siger Tina Boel (SF), formand for social og psykiatri i regionen.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.