
Regionerne indgår efter hårde forhandlinger en aftale med regeringen om økonomien for næste år. Aftalen giver et lille løft til regionerne, der driver landets sygehuse.
Regeringen er godt tilfreds ifølge finansminister Nicolai Wammen (S).
- Det er et markant løft, vi giver her, men der vil stadig være prioriteringsdiskussioner. Men denne aftale betyder, at vi kan udvikle vores sundhedsvæsen og dække det demografiske træk, siger han ved præsentationen.
Han uddyber, at der er krav om effektiviseringer i regionerne, som gør, at der bliver frigjort flere penge.
Den samlede aftale er på 1,185 mia. kr. til driften, som skal ses i lyset af regionernes krav om 2,1 mia. kr. ekstra til sundhedsvæsnet.
Ikke nok til øgede udgifter
Ifølge regionerne vil løftet ikke være nok til at dække de stigende medicinpriser, behovet for ny teknologi og forventningerne om et stadigt bedre sundhedsvæsen.
Regionerne har brug for mindst en mia. kr. ekstra årligt alene for at opretholde status quo i sundhedsvæsenet, når antallet af ældre og børn vokser.
Dermed er det reelle løft på knap 0,2 mia. kr., hvis man tager højde for demografien.
Sundhedspersonalet har stået i frontlinjen under coronakrisen, har regionerne fremhævet. Finansministeren takker da også personalet "for deres fantastiske indsats under krisen".
Det gjorde, at forventningerne var høje på forhånd. Men regeringen har altså ikke fundet penge nok i statskassen til at indfri håbet.
Skal nedbringe konsulentudgifter
Aftalen er indgået efter lange og hårde forhandlinger, fortæller formand for Danske Regioner Stephanie Lose (V).
- Det er ikke nogen hemmelighed, at vi i dagligdagen oplever et sundhedsvæsen, som er presset af, at der kommer flere i den alder, hvor man bruger sundhedsvæsnet oftere.
- Forhandlingerne har været svære, og med den aftale, der er landet nu, får vi et væsentligt løft til at kunne håndtere nogle af de udfordringer, vi står med, samtidig med at vi i regionerne skal arbejde med at prioritere skarpt, siger hun.
Aftalen indeholder kompensation af regionerne for ekstraordinære udgifter til håndteringen af coronavirus.
Regionerne forpligter sig til at nedbringe udgifterne til konsulenter med yderligere 100 mio. kr. årligt fra 2025.
Forhandlingerne har stået på siden maj.
Ritzau
Se aftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.