dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Mærsk-familiens pengetank køber storleverandør af covid-19-test

Unilabs leverer blandt andet udstyr til test af covid-19. Nu er selskabet solgt til A.P. Møller Holding.
3. DEC 2021 11.13

A.P. Møller Holding, der er Mærsk-familiens investeringsselskab, har indgået en aftale om at overtage selskabet Unilabs. Det oplyser A.P. Møller Holding i en pressemeddelelse.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/maersk-familiens-pengetank-koeber-storleverandoer-af-covid-19-test

GDPR