dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi
KL opfordrer kommunerne til at indføre krav om coronapas, når det formentlig snart bliver lovligt, som minimum i ældreplejen og på botilbud.
Christian Lindgren, Ritzau Scanpix

KL forventer krav om coronapas i de fleste kommuner

Kommuner opfordres til at kræve coronapas på plejehjem og botilbud.

Langt de fleste kommuner vil indføre krav om coronapas på plejehjem og botilbud, efter at KL har opfordret til det.

Det vurderer Kristian Vendelbo, som er adm. direktør i KL.

- Hvis vi opfordrer til det, så regner jeg egentlig med, at langt de fleste vil følge den opfordring. Vi kan kun opfordre kommunerne til det. Det er op til den enkelte kommune at beslutte, om den vil indføre kravet, siger Kristian Vendelbo.

Opfordringen kommer for at mindske smittespredningen blandt samfundets mest udsatte borgere, forklarer Kristian Vendelbo.

Fredag sagde sundhedsminister Magnus Heunicke (S), at regeringen vil indføre krav om coronapas på de statslige arbejdspladser, hvis loven om coronapas bliver gennemført. 

Tilfredshed hos Ældre Sagen og FOA

Både i Ældre Sagen og i fagforbundet FOA, der repræsenterer mange af de ansatte på plejehjemmene, tages der godt imod opfordringen fra KL.

Der er dog enighed i Ældre Sagen og FOA om, at krav om coronapas ikke kan stå alene.

I FOA mener Torben Hollmann, formand for social- og sundhedssektoren, at der også skal være en "massiv" teststrategi af de ansatte.

- Vi vil gerne selv have muligheden for at lave test, som det er tilfældet nogle steder.

- På den måde sikrer vi os, at vi ikke bærer smitten ind på plejecentrene, når vi møder på arbejde, siger Torben Hollmann.

Forskelligt på fx jobcentre og skoler

KL opfordrer desuden landets kommuner til at overveje coronapas på en række områder med borgerkontakt.

- Her tror jeg, at man vil se mange forskellige modeller. Det kommer meget an på situationen og antallet af smittede i den enkelte kommune, siger Kristian Vendelbo.

Han forestiller sig, at kravet om coronapas kan indføres på jobcentre, i borgerservice eller på skoler.

Man har et coronapas 14 dage efter første vaccination, og når man er færdigvaccineret.

Alternativt kan man få det via en PCR-test, der ikke er mere end 92 timer gammel. Eller med en lyntest, der ikke er mere end 76 timer gammel.

Man har også et coronapas, hvis har været smittet inden for de seneste seks måneder.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/kl-forventer-krav-om-coronapas-i-de-fleste-kommuner

GDPR