HOVEDSTADEN: Region Hovedstaden øger næste år kapaciteten af praktiserende læger. Fra næste år kan der dermed etableres 11 nye lægepraksisser.
Det er besluttet på baggrund af den årlige lægedækningsundersøgelse samt en prognose for lægebehovet de kommende år. De viser nemlig, at der både er flere læger, der går på pension, og befolkningstilvækst i regionen, og på trods af øget kapacitet i også både 2017 og 2018, viser prognosen fortsat mangel de kommende år.
- Vi har gennem de seneste år udvidet lægekapaciteten for at følge med behovet, og det gør vi også i 2019. Udfordringen er imidlertid, at der i hele landet mangler praktiserende læger. Så selvom vi udvider kapaciteten, er det svært at få læger nok. Vores fokus er derfor på - sammen med kommunerne og PLO-Hovedstaden – at gøre det attraktivt at blive praktiserende læge her i regionen, siger Qasam Nazir Ahmad (LA), formand for Region Hovedstadens Udvalg for Forebyggelse og Sammenhæng, i en pressemeddelelse.
I sidste uge meddelte Københavns Kommune derfor også, at det skulle være nemmere at åbne en lægepraksis ved eksempelvis at tænke det ind i nybyggeri.
Prognosen viser, at kapaciteten er stor nok til at dække behovet næste år, men at billedet længere ude i fremtiden er anderledes, og derfor vil kommunen og regionen være på forkant.
ibs
- Der er i alt 1.098 lægekapaciteter i regionen. Af disse er 1.047 aktive. De øvrige 51 forventes at åbne i løbet af 2019 og 2020.
- Regionen har på baggrund af den årlige lægedækningsundersøgelse udvidet med 13 nye lægepraksis i 2017 og syv i 2018 samt ekstraordinært med yderligere 10 kapaciteter i efteråret 2018.
- Samtidig har regionen åbnet to midlertidige regionsklinikker i efteråret 2018.
- Befolkningstallet i regionen forventes at stige med knap 17.900 i 2019 og med yderligere 17.800 i 2020. Derfor udvider regionen allerede nu med yderligere 11 kapaciteter for at kunne dække behovet for læger i 2020.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.