HOVEDSTADEN: Siden der i onsdags kom nye retningslinjer for gennemførelse af test for corona, har der blandt andet på Region Hovedstadens podeklinikker været meldt om lang kø i røret, for patienter der skal booke tid over telefonen. Et nationalt online bookingsystem er undervejs, oplyser regionen.
Det er hos podeklinikken, som borgere skal ringe til, hvis egen læge vurderer det nødvendigt, at der kan opleves kø. I regionen er der podeklinikker i Herlev, Hillerød, Bispebjerg, Hvidovre og på Bornholm.
- Vi bakker 100 pct. op om Sundhedsstyrelsens ambition om at teste mange flere af vores borgere – også dem, der kun har lette symptomer, men vi er nødt til at bede om forståelse for, at personalet på hospitalerne skal kunne følge med, siger regionsformand Sophie Hæstorp Andersen (S).
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.