17 nye coronapatienter er blevet indlagt i løbet af det seneste døgn, men 24 er blevet udskrevet, så der nu netto er 57 indlagte mod 64 i går. På intensiv og i respirator er der nu for tredje dag i træk henholdsvis ti og fem personer.
Billedet er således stadig det samme som de seneste uger. I går blev der fundet 848 nye smittede, efter at 56.368 var blevet testet, det svarer til en positivprocent på 1,50 pct. Lidt lavere end i går, men stadig i den høje ende af den seneste tids niveau.
Endnu et dødsfald er registreret, så det samlede antal nu er 2.548. Samtidig er datoerne for de seneste ugers registrerede dødsfald blevet korrigeret, således at der alligevel ikke i denne måned har været en periode på ni dage uden dødsfald, sådan som det ellers tidligere er fremgået af tallene.
Der er det seneste døgn givet 62.241 stik med coronavaccine fordelt på 18.983 førstegangs- og 43.258 andengangsstik. Kadencen for vaccinationer ligger dermed på et lidt lavere niveau end i sidste uge.
Samtidig har Danmark modtaget 238.680 nye vaccinedoser, så der igen er 1,1 millioner doser på lager.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.