
Også Saltum Sogn i Jammerbugt Kommune lukkes nu ned, fordi både incidens, antal smittede og smitteprocent overskrider de fastsatte grænser. Det fremgår af en oversigt fra Statens Serum Institut.
Smitten i sognet skyldes et smitteudbrud knyttet til Saltum Skole, og kommunens sundhedspersonale arbejder nu sammen med Styrelsen for Patientsikkerhed på at få smitten inddæmmet, oplyser kommunen. Nedlukningen rammer skole og SFO, hvor der dog fortsat er nødpasning, samt klubtilbud og forskellige foreninger.
Det er tredje dag i træk, at et sogn må lukke, efter at alle sogne har været åbnet sommeren over. Lørdag var det Astrup Sogn i Odder Kommune, der overskred grænserne, og søndag gjaldt det Skelund Sogn i Mariagerfjord.
I Astrup er incidensen dog kommet under incidensgrænsen på 1.000 i dag, og hvis det holder endnu seks dage, må sognet genåbne.
De sogne, som lige nu er tættest på også at måtte lukke ned, er Vollsmose i Odense og Gimsing i Struer Kommune. Men også fx Tvis Sogn i Holstebro, Skodborg Sogn i Vejen og Thorning Sogn i Silkeborg ligger højt.
131 er indlagt
Siden i går er 774 personer testet positiv med covid-19, og med godt 49.000 test giver det en smitteprocent på 1,58.
Smitteniveauet er højest i Brøndby med incidens 300 efterfulgt af Albertslund, Ishøj, Høje-Taastrup og Fredensborg.
131 personer var i morges indlagt med covid-19, og det er det højeste antal siden 7. juni. Af dem var 18 på intensiv afdeling, heraf otte i respirator. Der er registreret et nyt dødsfald.
Opdateret 14.50 med oplysninger fra Jammerbugt Kommune.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.