AALBORG: Det er colibakterier, der er fundet i drikkevandet i en del af det centrale Aalborg. Byens vandforsyningsenhed jagter fortsat årsagen til, at bakterierne er kommet ind i ledningsnettet, oplyser distributionschef Ole Neerup-Jensen hos Aalborg Forsyning ifølge DR. Colibakterierne blev fundet i drikkevandet via et måleprogram. Når programmet slår ud, iværksættes et beredskab automatisk.
- Colibakterier skal ikke være i drikkevand, så det tager vi meget, meget alvorligt. Vi prøver at finde kilden og få det elimineret hurtigst muligt. Vi kan tidligst sige noget i løbet af tirsdagen. Metoden er sådan, at vi skal have to efterfølgende prøver, som viser, at vandet er rent, inden vi kan afblæse anbefalingen af at koge vandet, siger Ole Neerup-Jensen.
På grund af fundet af colibakterierne anbefaler embedslægen, at beboere i Aalborgs midtby og Rørdal koger vandet i mindst to minutter, før det drikkes eller bruges i madlavning. Man kan roligt tage et bad eller vaske tøj i vandet. Borgerne i Aalborg skal vænne sig til de nye vaner, for der vil gå mindst nogle dage, inden kogeanbefalingen kan ophæves. Ifølge Aalborg Vandforsyning er omkring 20.000 til 25.000 mennesker berørt. De skal ikke frygte at blive syge, selvom de har drukket af vandhanen.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.