
Familier med lav indkomst kan i fremtiden få tilskud til børnenes skolemad, skriver fagbladet Folkeskolen. Det skal ske via en lovændring, som undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) vil iværksætte med politisk opbakning fra samtlige partier i folkeskoleforligskredsen -foruden Socialdemokratiet er det Venstre, Dansk Folkeparti, SF, De Radikale, De Konservative og Liberal Alliance.
Forslaget til lovændringen ventes fremsat til april. Når den er gennemført, vil kommunerne fremover have mulighed for at give familier med lav indkomst tilskud til skolemad.
Konkret lægger udkastet til lovændringen op til, at familierne kan modtage et differentieret tilskud. Det betyder, at de dårligst økonomisk stillede familier vil kunne opnå tilskud, alt efter hvor stor deres indtægt er.
Det bliver de enkelte kommuner, der bestemmer rammen for ordningen. Hvad der skal til for at opnå tilskud, bliver dermed formentligt ikke det samme i alle kommuner.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.