AALBORG: Den seneste sundhedsprofil fra 2021 viser, at næsten hver tredje unge kvinde og mere end hver fjerde mand vurderer, at de har et dårligt mentalt helbred. Og de studerende i Aalborg er ingen undtagelse.
Derfor har Sundheds- og Kulturudvalget nu valgt at stimulere de unges indgang til foreningslivet.
- Vi ved, at trivslen styrkes hos de unge, når de mødes i meningsfyldte fællesskaber. Samtidig ved vi, at frafaldet til foreningslivet er størst for årgangene under uddannelse. Fra undersøgelser og fra de unge selv ved vi, at det er en udfordring at være studerende og finde tilbud, der er rettet mod nybegyndere. Samtidig er man måske lige flyttet til en ny by for at studere og har ikke noget netværk at læne sig opad. Den barriere vil vi gerne gøre noget ved, siger Jes Lunde (R), rådmand i Sundhed og Kultur.
Stor succes
Sundheds- og Kulturudvalget har godkendt, at der årligt bruges 550.000 kroner på at fremme et aktivt fritidsliv for unge under uddannelse. Specifikt igennem konceptet Aalborg Try Out. Her tilbyder man en buket af byens fritidsaktiviteter til de unge, som over en periode kan prøve nye interesser som klatring, yoga eller fægtning gratis i fællesskab med medstuderende.
Aalborg Try Out har vist stort potentiale tidligere, da man også i 2021 tilbød fritidsaktiviteterne til de unge i forbindelse med genstartspakkerne efter corona-pandemien.
Her i foråret er man allerede gået i gang med en lidt mindre samling tilbud målrettet ungdomsuddannelserne. De fortsætter indtil april, hvorefter der forberedes en større tilbudsbuket til studiestarten på de videregående uddannelser efter sommerferien.
- Jeg er virkelig glad for den politiske beslutning i udvalget. Nu kan vi arbejde endnu mere intenst med det her koncept. Vi vil rigtigt gerne give et skub til dem, der måske mangler at komme ud i de her sunde og aktive fællesskaber. En god fritidsinteresse kan ikke undervurderes - det er godt for både den fysiske og mentale sundhed og giver gode fælles oplevelser, siger Jes Lunde.
mag
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.