Yderligere 3.285 personer har fået konstateret coronavirus. I alt 606 smittede personer er indlagt, og 12 er døde. Det oplyser Statens Serum Institut (SSI). Der er kommet svar på i alt 126.672 prøver i det seneste døgn.
Af dem er det dermed 2,59 pct., der blev bekræftet positive med coronavirus. Det er det laveste niveau siden 6. december. SSI's opgørelse tager ikke højde for hurtigtest foretaget af de private selskaber Falck, SOS International, Copenhagen Medical og Carelink, der har fået til opgave at udføre lynprøver for staten.
Fredag foretog de aktører 41.069 lyntest, hvoraf 1.011 var positive. Der har ifølge SSI's opgørelse nu i alt været 131.606 bekræftede tilfælde af covid-19 i Danmark. 1.019 personer er døde med sygdommen.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.