
Arbejdsgruppen, som på baggrund af Svendborgsagen blev sat til at se på journalføringsreglerne, har nu afsluttet sit arbejde. Arbejdet er resulteret i en rapport, som indeholder en lang række konkrete forslag og anbefalinger til en præcisering og forenkling af reglerne, oplyser Sundhedsministeriet.
Det skal være slut med, at læger, sygeplejersker og andre sundhedspersoner bruger kostbar tid på at skrive oplysninger i journalen, som ikke er relevante eller nødvendige – blot for at sikre deres egen ryg, hvis noget skulle gå galt. Det er formålet med det arbejde, som arbejdsgruppen har afleveret til sundhedsminister Magnus Heunicke (S).
Arbejdsgruppen blev nedsat sidste år i kølvandet på den meget omtalte Svendborgsag, hvor en yngre læge i Landsretten blev kendt skyldig i grovere eller gentagen forsømmelse eller skødesløshed i behandlingen af en patient med sukkersyge, der døde.
Sagen endte med en frifindelse af lægen i Højesteret, men sagen satte gang i en omfattende debat om blandt andet lægers retssikkerhed og praksis for brugen af journaler.
- Alle er enige om, at journalen udgør et vigtigt arbejdsredskab for lægerne og for de sygeplejersker og andre sundhedspersoner, der er involveret i patientbehandlingen. Men vi skal sikre, at journalen bliver brugt fornuftigt, og at der ikke bruges tid på at 'overdokumentere', så der går kostbar tid fra patientbehandlingen. Derfor er det positivt, at arbejdsgruppen har haft så stort fokus på at identificere og præcisere de uklare dokumentationskrav, som kan være medvirkende årsag til, at der sker dokumentation i videre omfang end nødvendigt, siger Magnus Heunicke.
I arbejdsgruppens arbejde har der desuden været fokus på at identificere unødvendige dokumentationskrav. Der har dog tegnet sig et billede af, at de krav om dokumentation i journalen, sundhedspersoner møder i deres hverdag, ikke alle udspringer af journalføringsreglerne, men også er lokalt bestemt.
21 forslag
Arbejdsgruppens arbejde er mundet ud i 21 konkrete forslag til ændringer i reglerne og fem overordnede anbefalinger. De er blevet til efter en møderække mellem gruppens medlemmer, som blandt andre tæller repræsentanter for Lægeforeningen, Dansk Sygeplejeråd, Danske Regioner, KL og en lang række andre faglige organisationer.
Læs arbejdsgruppens afrapportering
Bilag 1 - Kommissorium for arbejdsgruppen om journalføring
Bilag 2 - Temaer vedrørende ændring af journalføring
Bilag 3 - Patientperspektiv på dokumentation af helbredsoplysninger
- Første vigtige skridt er taget nu, hvor jeg står med arbejdsgruppens forslag og anbefalinger. Herfra vil jeg sætte gang i den proces, der skal sørge for at få dem omsat til virkelighed, men der skal samtidig også ske noget ude lokalt på afdelingerne og i klinikker, for arbejdet viser, at mange unødvendige dokumentationskrav opstilles ude på de enkelte arbejdspladser, siger ministeren.
Arbejdsgruppen er ét blandt i alt otte konkrete initiativer, som blev sat i søen som opfølgning på Svendborgsagen. De otte initiativer, der var samlet i den såkaldte Tillidspakke, har tilsammen til formål at styrke retssikkerheden for sundhedspersoner og genopbygge tilliden mellem sundhedspersonale og tilsynsmyndighederne, som led et alvorligt knæk på baggrund af sagen, som ministeriet udtrykker det.
Sundhedsministeren vil nu bede Styrelsen for Patientsikkerhed om i samarbejde med relevante parter at gå videre med den konkrete udmøntning af arbejdsgruppens forslag.
ka
Arbejdsgruppen har bestået af repræsentanter udpeget af Lægeforeningen, Yngre Læger, PLO, FAS, Dansk Sygeplejeråd, Tandlægeforeningen, Danske Regioner, KL, Danske Patienter, Ældre Sagen, FOA, Styrelsen for Patientsikkerhed samt Sundheds- og Ældreministeriet. Arbejdsgruppen har holdt syv møder.
Der har også været nedsat en interessentgruppe bestående af repræsentanter udpeget af Ansatte Tandlægers Organisation, Danmarks Optikerforening, Dansk Kiropraktor Forening, Danske Tandplejere, Danske Bandagister, Danske Bioanalytikere, Danske Fodterapeuter, Danske Fysioterapeuter, Ergoterapeutforeningen, Foreningen af Kliniske Diætister, Jordemoderforeningen, Landsforeningen af Kliniske Tandteknikere og Radiograf Rådet. Interessentgruppen har holdt to møder.
· Implement Consulting Group A/S har på Sundheds- og Ældreministeriets vegne gennemført to undersøgelser i forbindelse med arbejdet, herunder en spørgeskema- og interviewundersøgelse blandt de autoriserede sundhedsprofessionelle.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.