HADERSLEV: Året efter en gennemgribende renovering af Sønder Otting Skole i Haderslev - netop på grund af dårligt indeklima - bekræfter kommunen, at der igen er fundet skimmelsvamp og tegn på dårligt indeklima på skolen, skriver DR Syd.
Sidste år brugte Haderslev Kommune 10 mio. kr. på at renovere skolens bygninger, og 8 mio. kr. på at genhuse skolens ældste elever. Dele af skolen blev lukket ned på grund af massive problemer med skimmelsvamp, der gjorde både lærere og elever alvorligt syge.
Flere elever og lærere oplever nu igen symptomer på skimmelsvamp, som røde øjne, hoste, hovedpine og udslæt. Og kommunen afventer nye målinger, der kan vise, hvor stort omfanget af skimmelsvamp er denne gang, lyder det fra børn- og ungechef Rasmus Andreasen. Når målingerne ligger klar, skal der laves en lægefaglig vurdering, hvor embedslægen eller anden fagperson vurderer, hvorvidt det er forsvarligt at opholde sig i lokalerne.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.