Der er store regionale forskelle på, hvor ofte en ung under 18 år bliver udsat for tvang under sin indlæggelse i psykiatrien, skriver DR. Mens personalet i Region Sjælland brugte tvang over for 24 pct. af de indlagte børn og unge, skete det kun for henholdsvis 16 og 15 pct. i Hovedstaden og Syddanmark.
Ifølge Thorstein Theilgaard, generalsekretær i foreningen Bedre Psykiatri, der er talerør for pårørende til psykisk syge, 'bør være sådan, at der er så stor forskel på, om tvang er en del af behandlingen alt efter hvor du bor i landet'. Han kalder det desuden 'rystende', at der nogle steder bliver brugt tvang over for næsten hver fjerde barn.
Psykiatrien i Syddanmark har gennem en årrække haft fokus på at afprøve nye metoder, der skal reducere brugen af tvang. På nogle afdelinger har det fx vist sig effektivt at bruge isterninger til at berolige patienter. Isterningerne kan puttes i munden eller holdes mellem hænderne, hvilket hjælper børnene og de unge med at fjerne fokus fra deres urolige situation over på noget fysisk.
mfa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.