SJÆLLAND: Nu er Region Sjælland klar med en ansøgning til Sundhedsstyrelsen om at fortsætte med endnu flere specialiserede funktioner til regionens sygehuse og psykiatri.
Baggrunden er, at Sundhedsstyrelsen er i gang med at udforme en ny national specialeplan, som skal træde kraft i januar 2017. Region Sjælland ansøger om at varetage 319 specialiserede og 90 højt specialisere funktioner mod aktuelt 336 og 12. Regionen ansøger om en højere grad af specialisering inden for langt de fleste specialer, for eksempel:
- Ortopædkirurgi – bl.a. indsættelse af kunstige ankler og albuer
- Neurologi – bl.a. inden for hovedpine-, søvn- og muskelsygdomme
- Klinisk genetik søges som et helt nyt speciale i regionen
- Operation af rytmeforstyrrelser i hjertet
- Stråleterapien søges udbygget med bl.a. stråleterapi af kræft i hjernen og hudkræft
- Kræftkirurgien søges udbygget med operationer for prostatakræft
- Behandling af kompliceret fødevareoverfølsomhed i forbindelse med opbygning af et regionalt allergicenter
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.