SYDDANMARK: Et nyt forskningsprojekt skal vise, hvor stor forekomsten af multiresistente baktier er på danske sygehuse. Det skriver DR Syd.
Bakterierne kan være farlige, da de ikke kan behandles med penicillin. For nuværende ved man reelt ikke, hvor mange der er smittet med multiresistente baktier. Derfor skal et nyt studie, der har fået 3,5 mio. kr. i støtte fra staten og Region Syddanmark, undersøge forekomsten af de farlige bakterier på otte skadestuer.
- Vi vil spørge alle patienter, om vi må pode dem forskellige steder på kroppen, for at se, om de bærer de bestemte bakterier. Desuden vil vi også spørge dem, om de har været udsat for smitte, forklarer overlæge på Akutcenter Aabenraa Christian Backer Mogensen til DR Syd.
Planen er, at over 10.000 patienter skal undersøges. Resultaterne skal så bruges til at gøre det lettere at identificere de smittede patienter, så man kan minimere smittefaren.
- På lang sigt vil det betyde, at vi kan skærme patienter, fra andre patienter, der har resistente bakterier, eller hvis de selv er bærer af dem, kan vi hjælpe dem til at finde ud af, hvad der skal gøres ved det, siger Christian Backer Mogensen til DR Syd.
Ud over Sygehus Sønderjylland deltager sygehusene i Odense, Aalborg, Hjørring, Aarhus, Herning, Køge og Slagelse også i forsøget. De første resultater fra studiet ventes at komme allerede i 2018.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.