SYDDANMARK: De første gravemaskiner går i gang ved Nyt OUH allerede til foråret. Det er behovet for at gøre klar til den kommende letbane i Odense, der fremskynder byggestarten med cirka et halvt år. Forretningsudvalget i Region Syddanmark godkendte onsdag, at arbejdet kan gå i gang. Det var ellers meningen, at de første gravemaskiner først skulle i gang til efteråret. Det skriver fyens.dk
Der laves terrænregulering, og der etableres også tre tunneler, som til sin tid skal forbinde kældrene under Nyt OUH. Mens der i de kommende år arbejdes parallelt med både letbane og opførelse af sygehus, skal tunnelerne bruges til at sikre passage for arbejdskøretøjer mellem de to dele af sygehusområdet, der skæres midt over af letbanesporet.
Også etableringen af den vej, der skal føre rundt om Nyt OUH, sættes delvist i gang allerede i foråret. Det handler i første ombæring om de steder, hvor vejen skal krydse letbanesporene. Forberedelsen til letbanen og den øvrige byggemodning af området koster cirka 324 millioner kroner. Heraf går cirka 18 mio. kr. til etablering af projektkontor og besøgscenter.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.