Den 21. februar 2023 vil kommunerne kunne tage en ny digital løsning til administration af sygesikring og lægevalg i brug, oplyser Kombit, kommunernes it-fællesskab. En plan for implementeringen af det nye system Sygesikring er besluttet i samarbejde med KL, regionerne og leverandøren Systematic, der står for driften.
Pojekt Sygesikring skal som ny løsning fortsat være tæt forbundet med regionernes administration af lægevalg og erstatter kommunernes del af det, som i dag hedder Notus. I det nye projekt Sygesikring er der også en integration til regionernes nye digitale løsning Luna. Sygesikring er udviklet ud fra et princip om størst mulig genanvendelse af komponenter og data fra den kommunale infrastruktur.
Blandt fordelene for kommunerne ved det nye system nævnes sikring af kommunalt ejerskab, en gennemskuelig systemøkonomi med løbende videreudvikling, og at den nye løsning baserer sig på den fælleskommunale infrastruktur, så kommunerne får gavn af deres investering her. Og så får kommunerne en løsning, der til enhver tid er opdateret i forhold til den eksisterende lovgivning.
Fordele for kommunerne
Af konkrete eksempler på gevinster ved den nye sygesikringsløsning nævner Kombit:
- Det bliver muligt for den enkelte kommune i højere grad at opsætte sygesikring, så flere opgaver løses automatisk fx ved manglende lægevalg.
- Der bliver bedre mulighed for at søge på specifikke læger i lægevalgsliste, der bliver autogenereret ud fra en opdatering af ydernumre.
- Der arbejdes på et samarbejde med Kriminalforsorgen og Forsvaret om udveksling af data, så lægevalg og opdatering af sygehusgruppe for den gruppe borgere fremover vil kunne automatiseres.
- Men en track and traces-mulighed kan borgeren følge leveringen af sit nye sundhedskort, følge ansøgning om dispensation og se tidligere lægevalg og journaloverførsler.
- En ny brevmodel giver bedre mulighed for at bruge foruddefinerede brevskabeloner eller designe specifikke breve for den enkelte kommune.
I de kommende måneder ruller Kombit en ny funktionalitet ud på Klik (Kommunernes Løsning til Implementering og Koordinering), der drejer sig om rollefordelingen i implementeringen. Kommunerne har allerede udpeget Klik-administrator eller -projektleder, og der skal så i kommunerne findes faglig leder, superbruger og systemadministrator.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.