
NORDJYLLAND: Efter år med udfordringer med at få besat opslåede introduktions- og hoveduddannelsstillinger i almen medincin, er udviklingen vendt, og ansøgertallene stiger i Nordjylland.
Derfor opretter regionen nu flere uddannelsespladser til læger, som overvejer at blive praktiserende. På tre år er antallet af uddannelsespladser steget med omkring 24 pct.
Regionen forventer at have besat alle uddannelsesstillinger i almen medicin inden for en kortere tidsramme, og at flere, end der er stillinger, vil søge specialet. Derfor vil regionen i år oprette i alt 56 stillinger - for tre år siden var tallet 45.
- Jeg er rigtig glad for, at der endelig er udsigt til, at flere læger ønsker at gå den vej. Det er den gunstige situation, vi har arbejdet henimod, så vi kan sikre patienterne en praktiserende læge i dag og i fremtiden, siger formanden for regionens akut- og praksisudvalg Mogens Ove Madsen (S).
Det er blandt andet et øget optag på medicinstudiet i Aalborg, og at flere af de nyudklækkede læger viser interesse for at blive alment praktiserende, der er skyld i behovet for flere pladser.
Introduktionsforløbet foregår ved de praktiserende læger, mens regionen står for lønudgifter.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.