
MIDTJYLLAND / SYDDANMARK: 9400 hjerneskiver i formalin, og 50.000 stykker hjernevæv indstøbt i parafin har i en årrække befundet sig i en kælder på det gamle psykiatriske hospital i Aarhus. Nu flytter hjernerne til Syddansk Universitet, fordi der ikke er plads til samlingen, når det psykiatriske hospital til november flytter ind i nye lokaler i Det Nye Universitetshospital i Skejby. Det oplyser Jacob Isøe Klærke (SF), der er formand for psykiatriudvalget i Region Midtjylland, til TV2 Østjylland:
- Det vil koste cirka 15 mio. kr. at flytte samlingen, og i maj måned sidste år gennemførte man en høring, og undersøgte hvad forskningspotentialet og de etiske overvejelser ville være ved at flytte samlingen. Der var konklusionen, at den videnskabelige værdi i forhold til økonomien ikke vil kunne svare sig, siger Jacob Isøe Klærke .
De mange hjerner stammer fra psykiatriske patienter, der har været indlagt på danske statshospitaler fra 1945 til 1982. Her begyndte man at indsamle hjerner fra afdøde patienter med blandt andet skizofreni, depression og demenssygdomme.
- Det er en unik, national samling, der er opbygget igennem mange år, og derfor er det rigtig godt, at Region Syddanmark vil overtage samlingen. Det betyder, at forskere både nationalt og internationalt fremover kan bruge samlingen, siger Jacob Isøe Klærke.
På Syddansk Universitet i Odense har man lokalerne til at opbevare samlingen. Region Midtjylland betaler for flytningen, mens Region Syddanmark fremover vil have nogle driftsomkostninger.
Cirka 5 pct. af samlingen er dog så dårlig, at den vil kasseret og destrueret.
Indsamlingen af hjerner fra afdøde psykiatriske patienter foregik i sin tid under statsligt kontrollerede forhold. Dengang var det ikke nødvendigt at indhente tilladelse hos patienter eller deres pårørende, før man fjernede hjernerne.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.