Det er svært for handicappede at komme til læge eller behandler på landets sundhedsklinikker, viser en optælling som Danske Handicaporganisationer har foretaget på www.sundhed.dk. Hele 55 pct. af de optalte 8557 sundhedsklinikker har nemlig ikke handicapvenlig adgang, skriver DR.
- Jeg blev noget overrasket over, at det var så stort et problem. Det havde jeg ikke forestillet mig, siger Thorkild Olesen, formand for Danske Handicaporganisationer.
Regionerne kan ifølge overenskomsten med sundhedsklinikkerne stille krav om handicapvenlighed, hvis der bygges nyt eller påbegyndes ny praksis, men det er ikke muligt med eksisterende klinikker, og derfor opfordrer organisationen nu politikerne til at mærke klinikkerne med ordningen 'God Adgang', der viser, hvor det er tilgængeligt at komme hen.
Tallene omfatter både fodterapeuter, fysioterapeuter, kiropraktorer, praktiserende læger, speciallæger, psykologer, tandlæger og tandplejere, og stammer fra indberetninger fra klinikkerne selv.
mfa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.