
Der var ellers lige sat et foreløbigt punktum for de hvide lyntesttelte. Men nu genopstår de private udbyderes testcentre over hele landet. Dermed bliver det igen muligt at få en coronatest ved hjælp af en pind i næsen og med en svartid på cirka 15 til 30 minutter.
Det sker, efter at regeringen har vurderet, at der igen er blevet et stort behov for test på grund af de seneste ugers stigende smitte.
- Vi sætter gang i at genetablere kviktest-setuppet. Så derfor en kæmpe opfordring fra mig om selvfølgelig at blive vaccineret, men også at tage en test, siger sundhedsminister Magnus Heunicke (S).
Allerede fra lørdag er lyntest klar i enkelte hovedstadskommuner med høj smitte. Det gælder blandt andet Glostrup, Albertslund og Ishøj, hvor borgmestrene de seneste dage har efterspurgt lyntest.
I resten af landet vil der inden for 14 dage løbende blive opskaleret til en kapacitet på 100.000 lyntest om dagen i hele landet. Også pcr-test vil blive opjusteret fra 100.000 til 150.000 daglige test.
Aftale sikrer hurtig opskalering
Det er muligt at skalere op for test så hurtigt, fordi regionerne har haft en aftale med de private lyntestudbydere Falck, Carelink og Copenhagen Medicals om at være standby.
- Vi har været forberedte på en situation, hvor smitten kunne stige. Derfor kan vi nu reagere hurtigt. Både regioner og private leverandører melder klar til at øge kapaciteten, siger direktør i Styrelsen for Forsyningssikkerhed Lisbet Zilmer-Johns.
- Med den øgede testefterspørgsel kan det dog ikke undgås, at der vil blive mere travlt i testcentrene i perioder. Og jeg vil derfor gerne opfordre til, at man bruger hele åbningstiden, hvis man har mulighed for det, siger hun i en pressemeddelelse.
De sidste lyntestcentre lukkede 9. oktober, efter at det i sommer var blevet vurderet, at der ikke længere var behov for dem.
Her blev der dog ikke lagt skjul på, at det kunne blive nødvendigt at åbne centrene igen. Og med over 100.000 udførte pcr-test torsdag er den nuværende kapacitet ved at være nået.
Det er fortsat Sundhedsstyrelsens anbefaling, at man får taget en pcr-test, hvis man har symptomer eller været i nær kontakt med en smittet.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.