HOVEDSTADEN: Region Hovedstaden mangler penge til at færdiggøre to hospitalbyggerier. Derfor vil regionen nu gøre brug af Indenrigs- og Sundhedsministeriets lånedispensation. Det skriver SN.dk. Helt konkret vil regionen oprette byggekreditter.
For byggeriet af Nyt Hospital Nordsjælland har den samlede byggesum nemlig vist sig at være langt højere end det, byggeriet i sin tid blev godkendt til. Derfor mangler der lige nu cirka 2,4 milliarder kroner til at færdiggøre hospitalet. For Bispebjerg Hospital anslås det, at der vil være brug for en byggekredit på 740 millioner kroner til at færdiggøre renoveringen og udvidelsen.
Renten på byggekreditten er variabel og udgjorde medio september 2024 3,55%. Renten på et 25-årigt lån forventes at være mellem 3,00% og 3,50%, når byggekreditterne konverteres til lån. Disse omkostninger indgår i budgetterne for begge projekter, skriver SN.dk.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.