LEMVIG: Lemvig Kommune relancerer sine tre sygeplejeklinikker og udvider klinikkernes tilbud til borgerne. Målet er en endnu bedre og mere ensartet service, og at flere får sygeplejeydelser udført på kommunens klinikker, oplyser kommunen.
- Kommunen kan på flere måder give borgerne en bedre service og en højere kvalitet med de omdannede sygeplejeklinikker. Besøg på klinikken sker efter aftale, og borgeren slipper for at vente hjemme, siger formand for Social- og Sundhedsudvalget Gunnar Lisby Kjær og føjer til:
- Sygeplejen foregår helt enkelt under bedre forhold. For kommunen betyder det, at den enkelte sygeplejerske bruger mindre tid på landevejen, så sygeplejerskerne kan nå at hjælpe flere borgere.
Udover tre eksisterende klinikker i Lemvig, Harboøre og Bøvling bliver der senere oprettet en sårklinik i det kommende Sundheds- og Akuthus Lemvig.
Miljøet og hygiejnen er ført op til de seneste standarder blandt andet med en funktionel behandlerstol til borgeren og håndvask indenfor rækkevidde plus andet udstyr, der sikrer samme høje kvalitet på alle tre klinikker.
Selvom kommunen som udgangspunkt ønsker, at sygeplejernes ydelser skal foregå på klinikkerne, understreges det, at borgere, der efter kommunens opfattelse ikke er i stand til at komme til klinikkerne, fortsat modtager alle nødvendige ydelser og service hjemme.
Der sker ingen ændringer i de konkrete ydelser. Borgere får hjælp til dosering af medicin, måle blodtryk, medicinsk behandling, sårbehandling, injektioner og meget mere.
Åbningstiderne på klinikkerne udvides. De har åben alle ugens dage efter aftale.
Sygeplejerskerne vurderer løbende, om sygeplejen skal foregå på klinik eller i eget hjem.
Borgere skal selv møde op på sygeplejeklinikken og selv medbringe fx. medicin, cremer og specialforbinding. Transporten står borgeren selv for.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.