SJÆLLAND: Holbæk Sygehus har meddelt gravide, at fødselsforberedelserne er aflyst indtil videre, da der ikke er jordemødre nok til at vejlede de vordende forældre, skriver DR Sjælland. Holbæk Sygehus venter 30 til 40 fødsler flere end normalt i løbet af de kommende måneder, og problemet er det samme andre steder i Region Sjælland.
- Vi har fundet det nødvendigt at prioritere, at vi har så godt et beredskab på fødegangen som overhovedet muligt, så vi kan betjene dem, der kommer og føder, siger chefjordemoder på Holbæk Sygehus, Anne Fabricius.
- Jordemødrene har svært ved at følge med på grund af det stigende fødselstal, og mange langtidssygemeldte jordemødre med stress og jordemødre, der er trådt ud af faget, siger Bettina Kock fra Nykøbing Falster Sygehus til DR Sjælland.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.