SVENDBORG: Svendborg Kommune, Syddansk Universitet og UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole er netop blevet enige om at investere fire mio. kr. i projektet 'Av min ryg' over de kommende tre år.
- Vi tror på, at det er en investering, der kan betale sig rent økonomisk, fordi vi som kommune får mere viden på området. Det kan medvirke til færre udgifter til sygedagpenge og førtidspension, og til at flere kan forsørge sig selv, siger Svendborgs borgmester Bo Hansen (S).
- Så det handler om økonomi og om at få flere i beskæftigelse. Men det handler også rigtig meget om livskvalitet, siger borgmesteren.
I spidsen for projektet står rygforsker Per Kjær, der er professor på SDU, forskningschef hos UCL og har mere end 25 års erfaring som fysioterapeut i privat praksis og på rygcentre:
- Vi vil starte med at skabe et overblik over, hvordan det går kommunens borgere med ondt i ryggen. Vi vil også undersøge, hvilke forløb, ventetider og udgifter, der er i forhold til de borgere, siger Per Kjær.
- Vi vil undersøge effekten af de eksisterende tilbud. Herefter laver vi ændringer af forløb og behandling, og så vil kommunen få en ny analyse, så de to forløb kan sammenlignes, siger han.
Forskernes mål med projektet er at ændre fortællingen om ondt i ryggen. Det handler om, at den enkelte borger skal ændre adfærd i både tanker og handlinger.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.