MIDTJYLLAND: Licitationen over det kommende akutcenter til omkring 500 mio. kr. på Regionshospitalet Viborg resulterede i højere priser til håndværkerne end forventet. Det er hovedårsagen til, at der nu skal findes besparelser på projektet for 38 mio. kr., så de afsatte penge fra staten rækker, skriver Viborg Stifts Folkeblad.
Mest mærkbart betyder det, at den planlagte landingsplads til lægehelikopteren på taget af det nye akutcenter ikke bliver til noget i første omgang.
- Vi gør klar til landingspladsen, men vi sparer 16 mio. kr. ved at vente med at etablere selve platformen og nogle af de faciliteter, der er knyttet til pladsen. Og så håber vi, at der er penge, når det samlede byggeprojekt er gennemført, siger hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen til avisen.
Læs om alle besparelserne i Viborg Stifts Folkeblad.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.