33 mio. kr. fra Sundheds- og Ældreministeriet kan nu søges af foreninger og organisationer, der gerne vil være med til at styrke indsatsen inden for blandt andet alkoholforebyggelse, mental sundhed og tobaksforebyggelse, oplyser Sundheds- og Ældreministeriet
Det kræver, at ansøgeren er en privat landsdækkende non-profit forening eller organisation, og at aktiviteten eller indsatsen støtter ministeriets arbejde med sundhedsfremme og sygdomsforebyggelse. Derudover skal de 33 mio. kr. bruges inden for følgende områder:
• Alkoholforebyggelse
• Mental sundhed
• Seksuel sundhed
• Astma og Allergi
• Tværkommunale netværk for sundhedsfremme og forebyggelse
• Tobaksforebyggelse
• Monitorering på sundhedsområdet
• Fysisk aktivitet
• Forebyggelse af dopingmisbrug
Læs mere på Sundhedsstyrelsen
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.