dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi
Foto ©Betina Garcia/Ritzau Scanpix
smukfest2013
Foto ©Betina Garcia/Ritzau Scanpix

FAKTA: Krav til at afsone med fodlænke

4. JAN 2022 19.16
En dømt skal leve op til en stribe krav, for at få lov til at afsone sin dom med fodlænke. Få overblikket her.

Tidligere udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg har modtaget en dom på 60 dages ubetinget fængsel. Det er endnu uvist, om hun kan afsone den med fodlænke.

Tirsdag har hun fået tilbudt af job i Dansk Folkeparti. Et job er et af kravene til at få lov til at afsone med fodlænke. Få et overblik over kravene her:

* Ansøgning:

Den dømte skal selv ansøge om af afsone med fodlænke. Det er kun dømte, der har en dom på under seks måneders fængsel, der kan søge.

Den dømte skal ikke på forhånd have afvist samfundstjeneste.

Ansøgeren skal vurderes og kan afvises, hvis ikke Kriminalforsorgen vurderer, at den dømte vil leve op til vilkårene.

* Bopæl:

Den dømte skal have en bopæl, der egner sig til afsoning med fodlænke. Det må ikke være hotel, kollegium, herberg eller andet. Eventuelle bofæller skal godkende, at der afsones på bopælen.

* Aktivitet:

Dømte, der har fået over 30 dages betinget fængsel, skal være i beskæftigelse i form af "uddannelse, arbejde eller lignende".

Aktiviteten skal være af en sådan art, at det kan kontrolleres, at den dømte lever op til kravet.

Beskæftigelsen skal være på mindst 20 timer og maksimalt 37 timer om ugen.

Der kan dispenseres for kravet, hvis den dømte er "varigt uden for arbejdsmarkedet".

* Vilkår:

Den dømte må ikke begå ny kriminalitet, skal leve op til det aktivitetsskema, der udarbejdes sammen med Kriminalforsorgen, og må ikke udeblive fra uddannelse eller arbejde uden lægeerklæring.

Den dømte må ikke indtage alkohol eller stoffer, der er forbudt.

Den dømte skal deltage i "kriminalitetsforebyggende programvirksomhed", der bestemmes af Kriminalforsorgen.

Kilder: Kriminalforsorgen.

/ritzau/

Fra forsiden:

GDPR