dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Sygeplejersker dømt for medicintyveri på hospital

KORT NYT
6. JUN 2016 13.57

SJÆLLAND:  Fire sygeplejersker på Nykøbing Falster Sygehus er blevet dømt 30 dages betinget fængsel for tyveri af flere forskellige typer af stærk smertestillende medicin selve tyverierne af blandt andet morfin, ketogan og metadon. Det skriver BT.

En femte er blevet dømt for at have medvirket til tyverierne ved at tilskynde sygeplejerskerne til at stjæle og opbevare den receptpligtige medicin, indtil hun fik pillerne overdraget. Pillerne blev stjålet over nogle få uger i efteråret 2011 fra sygehusets afdeling 320. Et kirurgisk sengeafsnit, der primært behandler og plejer patienter, som indlægges akut med kirurgiske lidelser.

Sagen har ingen sammenhæng med drabssagen mod en 31-årig sygeplejerske på samme sygehus.

dc

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/sygeplejersker-doemt-for-medicintyveri-paa-hospital

GDPR