Narkoselæge, kirurg, røntgenlæge og neurolog. Det er nogen af de speciallæger, der mangler rundt på landets sygehuse og hospitaler. Samlet set står mindst 500 stillinger til speciallæger ubesat hen. Det viser en rundspørge, som DR Nyheder har foretaget blandt landets fem regioner.
Regionernes svar viser, at alle landsdele mangler speciallæger, men idet er især små sygehuse i Danmarks udkant, der har problemer med at rekruttere speciallægerne. Det vurderer Jes Søgaard, der er professor i Sundhedsøkonomi ved Aarhus Universitet:
- Kombinationen af at være et lille sygehus og ligge i udkantsdanmark gør det svært at tiltrække læger.
Jes Søgaard forklarer, at læger vælger de små sygehuse fra, fordi det kan være sværere at udvikle sig fagligt der
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.