dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Stigende pres på ny akutlinje

3100 borgere ringede lørdag til Region Hovedstadens akutlinje, og kun 10 pct. af opkaldene blev besvaret til tiden
KORT NYT
13. JAN 2014 6.24

HOVEDSTADEN: Over 3100 borgere ringede lørdag til den nye akutlinje 1813. Det viser den seneste orientering om ordningen til regionsrådet, skriver dr.dk. Lørdag var dermed den hidtil travleste dag for den udskældte nye ordning, der trådte i kraft 1. januar, og der er fortsat lang vej til regionens mål for, hvor lange ventetider borgerne må udsættes for.

Blot 10 pct. af borgernes opkald blev besvaret inden for tre minutter. Regionsrådet har ellers vedtaget, at 90 pct. af borgerne skal have hjælp inden for tre minutter.
Målet er desuden, at alle opkald skal besvares inden for 10 minutter, men det lykkedes kun at håndtere 42 procent af lørdagens opkald inden for 10 minutter.

De heftige ventetider har medført voldsom kritik, og regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) meddelte lørdag, at de 15 mio. kr., som oprindeligt var sat af til uforudsete udgifter, vil komme i spil for at optimere akutlinjen.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/stigende-pres-paa-ny-akutlinje

GDPR