
De seneste år er det blevet mindre eftertragtet at søge mod både pædagog- og sygeplejerskeuddannelserne, og den tendens er fortsat i år. Det viser tal for ansøgninger til en videregående uddannelse via kvote 2 ifølge interesseorganisationen Danske Professionshøjskoler.
Klokken 12 onsdag var der deadline for at søge mod uddannelserne via kvote 2.
Siden sidste år er antallet af ansøgninger mod pædagoguddannelsen faldet ti procent. To procent færre har søgt mod sygeplejerskeuddannelsen i samme periode. Det betyder, at der over en fireårig periode er henholdsvis 37 og 40 procent færre, som har søgt mod de to uddannelser.
Bekymrende tendens
Det er en tendens, som bekymrer forkvinde for Danske Professionshøjskoler Camilla Wang. Derfor opfordrer hun politikerne til at arbejde på at gøre det mere attraktivt for de unge at søge den vej.
- De unge skal føle, at der er lige så mange muligheder ved at gå ind ad døren til for eksempel pædagoguddannelsen som til en universitetsuddannelse, siger hun.
- Sådan er det ikke i dag, og det er en af grundene til, at vi stadig ser ind i en alvorlig mangel på pædagoger og sygeplejersker, hvor hospitaler lukker sengeafsnit ned, og børnehaver beder forældre holde deres børn hjemme. Det haster med at finde løsninger, lyder det fra Camilla Wang.
Kvote 2 er for ansøgere, som ikke har karaktergennemsnit til at komme ind via kvote 1, eller som har brug for at blive vurderet på kvalifikationer ud over eksamensgennemsnittet. I alt har 2502 personer søgt pædagoguddannelsen via kvote 2 i år. 2025 personer har søgt sygeplejerskeuddannelsen, viser tallene.
En ny undersøgelse fra Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) konkluderer, at det for sygeplejerskeuddannelsen særligt er udsigten til dårlige løn- og arbejdsvilkår, som holder de unge væk.
For pædagoguddannelsen er det også det faglige niveau, som får unge med gode gymnasiekarakterer til at prioritere anderledes.
- For mig viser undersøgelsen fra EVA, at der er nogle barrierer, som der skal arbejdes med, hvis flere unge skal få øjnene op for, at de her uddannelser og job er spændende og attraktive, siger Camilla Wang.
Fakta om kvote 1 og 2:
Kvote 1:
* Ansøgningsfristen er 5. juli klokken 12.
* Ansøgere bliver udelukkende bedømt på resultatet af den gymnasiale eksamen. Ansøgere med højt karaktergennemsnit får plads før elever med et lavere karaktergennemsnit.
Kvote 2:
* Ansøgningsfristen var 15. marts klokken 12.
* Ansøgere bliver vurderet på kvalifikationer ud over eksamensgennemsnittet.
* Kriterierne varierer på forskellige uddannelser.
* Det kan være eksempelvis højskoleophold eller studierelevant arbejde og en motiveret ansøgning.
Kilder: Uddannelsesguiden.dk og Uddannelses- og Forskningsministeriet.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.