
Danmark styrer fortsat fri af den tredje bølge corona, som er set i flere andre lande.
Kontakttallet, som bliver beregnet hver tirsdag, er faldet fra 1,1 de seneste to uger til nu 1,0. Det betyder, at smitten vurderes at være stabil.
"Det er fantastisk flot og et virkelig godt sted at være," skriver sundhedsminister Magnus Heunicke (S) på Twitter og tilføjer:
"Det giver os grundlag for at få vurderet, om der er plads til yderligere genåbning."
Kontakttallet udregnes på baggrund af data en uge eller to tilbage i tiden og siger derfor ikke noget om, hvordan påsken kan have påvirket smitteniveauet. Men med 563 nye smittede registreret det seneste døgn tyder intet på, at det er blevet værre.
De 563 er lidt flere end i går, men færre end de fleste dage den seneste måned.
De er fundet blandt cirka 155.000 prøver, hvilket giver en smitteprocent på 0,36, hvilket også er stabilt.
197 er indlagt
Samtidig er antallet af indlagte for første gang i over to uger dykket under 200, nemlig til 197. Af dem er 39 på intensiv afdeling, heraf 28 i respirator.
Der er registreret tre nye coronadødsfald.
Blandt kommunerne er billedet forholdsvis uændret: Ishøj i top med en incidens, som er faldet lidt til 368, efterfulgt af Høje-Taastrup, Albertslund og Rødovre.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.