En ladestation i Nørresundby i Nordjylland ryddes for sne fredag 6. februar. Flere steder i landet er der faldet betydelige mængder sne, og det udfordrer kommunernes hjemmepleje.
René Schütze/Ritzau Scanpix

Snevejr tvinger hjemmeplejen til at prioritere plejekrævende borgere

Hjemmeplejen må prioritere de livsnødvendige opgaver, skriver Favrskov Kommune på Facebook.
6. FEB 2026 13.22

Flere kommuner melder, at snevejret giver hjemmeplejen problemer med at komme frem til borgere.

Det gælder blandt andre Dragør, Holbæk, Favrskov og Rebild kommuner.

I Dragør er der indført nødberedskab for hjemmeplejen.

- Det vil sige, at vi aflyser besøg, der fagligt vurderes godt at kunne vente, for eksempel bad og rengøring, enkelte kompressionsstrømper med mere, skriver Dragør Kommune på sin hjemmeside.

Flere medarbejdere går rundt i stedet for at cykle ud til borgerne, skriver kommunen, der også understreger, at "den nødvendige pleje og omsorg bliver leveret".

Holbæk Kommune skriver på Facebook, at hjemmeplejen "gør alt hvad de kan for at forcere snemasserne".

- Men det kan ikke undgås, at der er forsinkelser og enkelte aflysninger. Så vi håber på forståelse og tålmodighed, lyder det.

I Favrskov Kommune i Østjylland er særligt den vestlige del af kommunen hårdt ramt af snemasserne.

- I de kommende timer er det derfor kun de livsnødvendige opgaver, der bliver prioriteret. Det vil sige medicingivning og hjælp til at få mad, skriver Favrskov Kommune på Facebook.

Og i Rebild Kommune i Himmerland skriver kommunen, at snevejret kan give forsinkelser for hjemmeplejens medarbejder.

- I nogle tilfælde kan vi blive nødt til at prioritere vores indsatser, skriver kommunen på sin hjemmeside.

Fredag middag ligger snevejret over Øst- og Nordjylland, og her har Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) varslet snestorm for dele af områderne frem til fredag aften.

I løbet af dagen stiger temperaturen en smule, og sneen går over i slud eller regn, skriver DMI på sin hjemmeside.

Når mildningen slår igennem, giver det samtidig risiko for, at der kan falde isslag på Fyn og Sjælland.

Isslag er en særligt farlig form for nedbør, hvor underafkølet regn rammer overflader som veje og fortove og øjeblikkeligt fryser til is.

Risikomeldingen gælder frem til fredag aften.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/snevejr-tvinger-hjemmeplejen-til-at-prioritere-plejekraevende-borgere

GDPR