SYDDANMARK: En praktiserende læge fra Kolding har købt Dit Lægehus Ølgod, som lukkede i sidste uge på grund af konkurs, oplyser Region Syddanmark.
Ved at købe ydernummeret påtager lægen sig en række forpligtelser fra konkursboet, som gør det dyrt at åbne klinikken. Henrik Rasmussen får derfor et midlertidigt tilskud fra regionen, som gør det muligt at åbne klinikken hurtigt og dermed sikre lægehjælp til de ca. 3.200 borgere, som ellers stod uden læge.
Det er muligt, da Folketinget netop har vedtaget en ny lovgivning om midlertidig kompensation for etableringsudgifter eller udgifter til praksispersonale i situationer, hvor der er et særligt alvorligt lægedækningsproblem, som betyder, at regionen ikke på normal vis kan opfylde sin forpligtelse til at sikre lægedækningen i et område.
Regionen understøtter etableringen af Lægeklinik Ølgod med 2,2 mio. kr. Dertil kommer et tilskud til personaleudgifter på 35.000 kr. pr. uge i et år. Derefter stopper tilskuddet.
Lægen forpligter sig udover de 3.200 nuværende patienter at kunne tage mindst 1.800 ekstra patienter. Lægen overtager med konkursboet også Turistklinikken i Blåvand, der dog blive afviklet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.