Kommuner, regioner og private aktører kan nu søge om puljemidler til at styrke indsatsen over for personer med spiseforstyrrelser og selvskade, oplyser Sundhedsministeriet på baggrund af, at antallet af personer med spiseforstyrrelser og selvskadende adfærd er stigende ifølge tal fra Sundhedsdatastyrelsen og Center for Selvmordsforskning.
Som en del af satspuljeaftalen er der afsat 50,5 mio. kr. til en pulje, der skal være med til at styrke indsatsen over for personer med spiseforstyrrelser og selvskade.
Ansøgerne kan søge om del i 40 mio. kr. til udvidelse af kapaciteten af tilbud til behandling af personer med spiseforstyrrelser eller selvskade i den regionale psykiatri og i private behandlingstilbud.
Derudover er der 10,5 mio. kr. til at afprøve forskellige redskaber og andre indsatser til målrettet tidlig opsporing.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.