dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Også udsigt til betalt læge i Midtjylland

LÆGEKONFLIKT Praktiserende læger i alle regioner undtagen én har nu sagt ja til at droppe det offentlige
KORT NYT
17. MAJ 2013 6.53

95,3 pct. af de midtjyske familielæger vil opsige deres ydernumre. Det blev slået fast på et møde i går aftes. Nu mangler Praktiserende Lægers Organisation (PLO) kun et ja fra de nordjyske læger, før beslutningen kan træffes endeligt.

Den 28. maj fremlægger Sundhedsminister Astrid Krag (SF) det lovforslag, som er omdrejningspunkt for lægernes protest for Folketinget, og bliver der ikke ændret væsentligt ved det, ser det altså ud til at et massivt flertal af lægerne vil skære forbindelsen til regionerne.

PLO holder selv stort fællesmøde i Odense den 28. maj, og den 9. juni afholdes en repræsentantskabsmøde, hvor strategien vedtages officielt.

sf

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/ogsaa-udsigt-til-betalt-laege-i-midtjylland

GDPR