
Regeringen skyder i dag et omfattende kortlægningsarbejde i gang, der skal undersøge kommuner og regioners udfordringer med at rekruttere kvalificeret arbejdskraft på sundheds- og ældreområdet, oplyser Sundheds- og Ældreministeriet.
Mange steder i landet er det vanskeligt at finde sosuer og sygeplejersker, når kommuner og regioner slår stillinger op. Det kan have konsekvenser for ældre og syge borgere og for de medarbejdere, der mangler kollegaer i vagtskemaet.
Derfor sætter regeringen gang i en grundig kortlægning, som skal være med til at pege på løsninger og danne grundlag for mulige kommende initiativer. I dag præsenteres kommissoriet for arbejdet, der forventes færdigt til november.
For at belyse rekrutteringsudfordringerne vil regeringen blandt andet skabe et overblik over tilgangen og frafaldet på de tre uddannelser på området - sosuassistent-, sosuhjælper- og sygeplejerskeuddannelsen. Det skyldes blandt andet, at frafaldet på sosuuddannelserne er for stort, og at der også de seneste år har været en faldende tilgang.
Kortlægningen skal undersøge kommuner og regioners aktuelle udfordringer med at rekruttere kvalificeret arbejdskraft og give en vurdering af, hvordan social- og sundhedsuddannelserne kan rekruttere flere elever og overvejelser ift. optag på sygeplejerskeuddannelsen.
En tværministeriel arbejdsgruppe med deltagelse fra Sundheds- og Ældreministeriet, Undervisningsministeriet, Uddannelses- og Forskningsministeriet, Beskæftigelsesministeriet og Finansministeriet forestår undersøgelsen med tæt inddragelse af KL og Danske Regioner.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.