dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Mange med skizofreni klarer sig fint uden medicin

Stort studie viser, at 30 pct. klarer sig uden antipsykotisk medicin, 10 år efter de har fået skizofreni. Det udfordrer forestillingen om, at skizofreni kræver medicin resten af livet
23. JUN 2017 11.07

- Det her er virkelig meget interessant. Det gør op med hele idéen om, at skizofreni altid er en sygdom, som man skal leve med resten af livet. Hvis det var rigtigt, så havde man ikke kunnet observere dette her.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/mange-med-skizofreni-klarer-sig-fint-uden-medicin

GDPR