dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Krise på hospitalsbyggeri overvundet

Region Syddanmark og Medic OUH fortsætter samarbejdet og skærer 20.000 etagekvadratmeter af Nyt OUH i Odense
22. AUG 2014 9.07

SYDDANMARK: Region Syddanmark fortsætter samarbejdet med totalrådgiveren - Medic OUH - for det nye universitetshospital i Odense, oplyser regionen. Projektet blev udfordret, efter Medic OUH afleverede et dispositionsforslag, som efterlod regionen og bygherrerådgiveren i tvivl om, hvorvidt økonomien i projektet kunne holde.

På baggrund af en indgående dialog har Medic OUH imidlertid fremlagt et forslag til, hvordan dispositionsforslaget kan rettes til. Innovationsudvalget har taget forslaget til efterretning og forventer nu, at totalrådgiveren kan føre byggeriet til ende.

- Vi har været tvunget til at stoppe processen, så vi var sikre på, at planen kunne leve op til de krav, som er pålagt byggerier for kvalitetsfondsmidler. Vi ville simpelthen ikke risikere at stå med et byggeri, der skulle beskæres i forbindelse med et udbud. Jeg er derfor glad for, at alt tyder på, at vi igen er på rette spor, siger Karsten Uno Petersen (S), formand for Innovationsudvalget.

Den nye plan betyder, at der bliver skåret 20.000 etagekvadratmeter til ikke-kliniske formål af byggeriet, samt at der er mulighed for at reducere arealet yderligere. Dermed vil regionen leve op til kravene til kvalitetsfondsbyggerier.

Derudover stiller Medic OUH med en ny organisation og bemanding, som regionen har tillid til kan færdiggøre dispositionsforslaget og gennemføre de næste faser.

Region Syddanmark estimerer, at byggeriet vil stå færdigt i midten af 2022.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/krise-paa-hospitalsbyggeri-overvundet

GDPR