KL og arbejdstagermodparten Forhandlingsfællesskabet vil være med, når der skal ske udmøntning af den fase 2 i genåbningen af Danmark efter corona-nedlukningen, som for tiden forhandles i Folketinget mellem regeringen og partierne.
De to kommunale storspillere ønsker 'at blive inddraget aktivt og bidrage med viden i det videre forløb', skriver de i en fælles henvendelse til beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) og sundhedsminister Magnus Heunicke (S). De gør opmærksom på, at de 'har erfaringer fra praksis, som vi gerne vil spille konstruktivt ind i de kommende faser', skriver de.
Som eksempel nævner de blandt andet, at der er brug for centralt udarbejdede sundhedsfaglige retningslinjer for socialarbejders besøg i hjemmene hos udsatte børn. De kalder det 'et myndighedsansvar at fastlægge de sundhedsfaglige præmisser for en genåbning'.
De to parter understreger, at de ikke 'efterspørger (...) sundhedsfaglige frihedsgrader for hverken kommuner eller medarbejdere. De vil bare ikke glemmes, hedder det i brevet der er underskrevet af formanden for KL's løn- og personaleudvalg, Høje-Taastrup-borgmester Michael Ziegler (K), og forhandlingsfællesskabets formand, FOA-formand Mona Striib.
For at sikre sig mod det sidste tilføjer de, at de 200 mio. kr. der er øremærket til lønkompensation til medarbejdere i særlig risiko også bør omfatte offentlige virksomheder og medarbejdere. Og de vil 'som parter inddrages i udmøntningen', skriver de til de to ministre.
Se brevet til ministrene.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.