dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi
Antal mulige udbrud på grundskoler pr. region fordelt på ugen for udbruddets begyndelse. De stiplede linjer skyldes, at tallene kan vise sig at være højere, når nye smittetilfælde registreres.
Statens Serum Institut

Hver syvende skole har nu smittede elever

317 skoler har haft et muligt udbrud af covid-19 de seneste to uger. Det er lidt færre end sidste uge.
25. NOV 2020 15.52

Der er travlt rundt om på landets skoler med at sende elever hjem til test, når en elev viser sig at være smittet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/hver-syvende-skole-har-nu-smittede-elever

GDPR